Dansk Live søger barselsvikar til kommunikationsopgaver

3. august 2023
Dansk Live søger barselsvikar til kommunikationsopgaver

Vores presse- og kommunikationsansvarlige skal snart på barsel, og vi søger derfor en barselsvikar fra den 1. oktober 2023 til den 1. juli 2024. 

Dansk Live søger en struktureret og velskrivende barselsvikar med erfaring indenfor presse- og kommunikationsarbejde til et vikariat, der strækker sig fra den 1. oktober 2023 til den 1. juli 2024. Du vil som presse- og kommunikationsmedarbejder være en central del af vores team og stå for at formidle alt fra kulturpolitiske agendaer i den brede offentlighed til nyheder og praktisk information til vores medlemmer. 

Som interesseorganisation for spillesteder og festivaler arbejder Dansk Live med politisk interessevaretagelse, rådgivning af medlemmer og en lang række andre områder. 

Vi er et lille sekretariat, hvor ingen opgaver er for store eller for små, og medarbejderne løfter hver især en central del af foreningens drift. Derfor har vi brug for, at du kan arbejde selvstændigt, eksekvere og sikre fremdrift.

Hvad får du ansvar for?

 • Planlægning og eksekvering af kommunikations- og formidlingsopgaver
 • Udformning og distribution af tekster og visuelle elementer til web og sociale medier
 • Pressearbejde i samspil med foreningens direktør
 • Formidling af relevant info internt til vores medlemskreds
 • Varetagelse og løbende opdatering af Dansk Lives hjemmeside

Derudover bidrager du bl.a. til foreningens arbejde gennem:

 • løbende sparring med kolleger
 • overvejelser omkring prioritering af nyheder i vores nyhedsflow
 • dialog og indhentning af viden og potentielle nyhedshistorier fra medlemmer

Om dig:

 • Du har en relevant uddannelse, minimum på bachelorniveau
 • Du har minimum et par års erfaring med kommunikation og sociale medier, gerne fra en kultur- eller interesseorganisation
 • Du har erfaring med opsøgende pressearbejde og pressekoordinering
 • Du har interesse for livemusik og har en god fornemmelse af, hvad der foregår på tværs af landets scener

Du er desuden:

 • en rutineret bruger af Office-pakken
 • struktureret i dit daglige arbejde 
 • med journalistisk flair, der kan spotte de gode historier
 • med grundlæggende kendskab til billedredigeringsværktøjer og kan lave basale grafiske opsætninger

Om Dansk Live og ansættelsen:

Dansk Live organiserer pt 143 spillesteder, koncertarrangører, festivaler og demokratifestivaler. Foreningens arbejde er baseret på medlemmernes kontingent. 

Du får en rummelig arbejdsplads, hvor det sociale vægtes højt; sekretariatet er en lille enhed med fokus på tryghed og trivsel. Vi prioriterer hjemmearbejde og fleksible arbejdstider. 

Vi tilbyder løn og pension efter aftale, frokostordning mv. Nogle af vores nuværende aktiviteter går også på barsel i perioden, så stillingen er i første omgang 30 timer om ugen. Du vil skulle deltage i interne arrangementer og lignende, så skiftende arbejdstider og rejser må påregnes. 

Send din ansøgning og CV senest den 25. august kl. 12.00 på job@dansklive.dk. Har du spørgsmål til stillingsopslaget, er du meget velkommen til at ringe til presse- og kommunikationsansvarlig, Marie Louise Fuglsang-Damgaard på 3176 0655 eller sende en mail på job@dansklive.dk

Dansk Live ønsker at fremme mangfoldighed og ligestilling. Vi opfordrer derfor alle kvalifiverede kandidater til at søge stillingen uanset etnisk baggrund, køn, seksuel orientering, handicap, religion eller alder.